Zajęcia

1. Kształcenie w Niepublicznym Gimnazjum uczniów z niepełnosprawnością sprzężoną polega na nauczaniu i wychowaniu całościowym, zintegrowanym, opartym na wielozmysłowym poznawaniu otaczającego świata - w całym procesie edukacji.

2. Edukacja uczniów z niepełnosprawnością sprzężoną opiera się na indywidualnych programach edukacyjnych, opracowanych przez nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniami na podstawie odrębnych przepisów.

3. Nauczyciele prowadzą zajęcia edukacyjne zgodnie z indywidualnym programem edukacyjnym, zachowując korelację treści nauczania i wychowania. Czas zajęć i przerw dostosowują do możliwości i potrzeb uczniów. O doborze uczniów do oddziałów decydują głównie ich potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne.

4. Ze względu na specyficzny charakter edukacji uczniów z niepełnosprawnością sprzężoną a także indywidualne tempo i zakres nauki każdego ucznia, osiągnięcia w poszczególnych sferach oddziaływań pedagogicznych i rewalidacyjnych są planowane indywidualnie. Dokonywana okresowo przez nauczycieli i specjalistów wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia umożliwia modyfikowanie indywidualnego programu edukacyjnego i dostosowanie poziomu oczekiwanych osiągnięć ucznia do jego możliwości.

Karnawałowe kuleczki
luty 2018 r.

Uczennice postanowiły przygotować cos pysznego na karnawał.

Przygotowały więc wszystkie potrzebne rzeczy do zrobienia dania karnawałowego: paprykę, pieczarki marynowane, ogórki konserwowe, oliwki, kabanosy, żółty ser i razowy chlebek. Następnie wzięły się do pracy i po pokrojeniu produktów nadziały je na wykałaczki. I tak powstały kolorowe koreczki karnawałowe. Nikogo nie trzeba było namawiać do skosztowania.
Smacznego!

Beata Opólko
oligofrenopedagog

Koszyczek dla Babci i Dziadka
styczeń 2018 r.

Postanowiłyśmy zrobić  wyjątkowy prezent dla Babci i Dziadka. Szybko przystąpiłyśmy do działania, gromadząc potrzebne  przedmioty: pudełko po serku, folie piankową, klej. Następnie przystąpiłyśmy do pracy oklejając pudełko wybranym kolorem folii piankowej.

Kolejnym krokiem pracy była dekoracja  pudełeczka własnoręcznie zrobionymi kwiatkami.

I tak oto powstał piękny prezent - koszyczek.

Uczennicom została jeszcze do wykonania najmilsza część zadania - włożenie do koszyczka cukierków i wręczenie prezentu Babci i Dziadkowi.

Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego!

Ozdoby na świąteczny stół
grudzień 2017 r.
Zimą pada śnieg
styczeń 2018

Kula śnieżna
grudzień 2017 r.

Uczennice Niepublicznego Gimnazjum podjęły się niecodziennego zadania - postanowiły zamknąć zimę w szklanej kuli. Wszyscy podeszli do zadania bardzo profesjonalnie. Uczennice obejrzały film instruktarzowy jakie są sposoby wykonania kuli śnieżnej.

Po obejrzeniu filmu samodzielnie przygotowały prześliczne ozdoby świąteczne do swoich kul a następnie poskładały wszystkie elementy potrzebne do wykonania tego zadania.

Efekty pracy są zjawiskowe. Zima mieni się, błyszczy, zachwyca....

Beata Opólko
oligofrenopedagog

fot. Niepubliczne Gimnazjum

Jesienny deszcz
listopad 2017 r.

Do klasy Niepublicznego Gimnazjum zawitał jesienny deszcz. Uczennice postanowiły temu zaradzić i szybko przygotowały rzeczy i przedmioty, które ochronią je przed zmoknięciem.

Najpierw osłoniły się parasolkami i deszcz już nie miał szans. Później uczennice miały nie lada zadanie: ubierały w ciepły jesienny strój dziewczynkę na tablicy magnetycznej i udało się świetnie wykonać zadanie. Kolejnym elementem zajęć był wybór spośród wielu ubrań znajdujących sie w klasie tych, które pasują do deszczowej pogody. Z zadania wybrnęły doskonale a efektem było zaprezentowanie stroju przez uczennicę Patrycję.

Kończąc zajęcia w naszej klasie nie było kropli deszczu.;)

Beta Opólko oligofrenopedagog

fot. Niepubliczne Gimnazjum

Pamiętamy o zmarłych
listopad 2017 r.
Nasze jesienne lampiony
 Październik Międzynarodowym Miesiącem AAC
październik 2017 r.

Październik jest Międzynarodowym Miesiącem AAC, dlatego też uczennice Niepublicznego Gimnazjum w Ostrołęce postanowiły zaprezentować pracownikom poczty alternatywne i wspomagające formy komunikacji AAC. Uczennice z zaangażowaniem pokazały różne sposoby i metody porozumiewania się: przywitały się naciskając komunikator a także pokazały piktogramy. Pracownicy byli zaskoczeni, że możemy porozumiewać się rożnymi częściami ciała: ręką, nogą, wzrokiem, głową. Uczennice były bardzo zadowolone ze spotkania i z możliwości zaprezentowania swoich umiejętności. Przekazałyśmy plakaty informujące o sposobach komunikacji z osobami mającymi trudności w porozumiewaniu się. Pani Bożena, która pracuje na poczcie z zainteresowaniem wysłuchała wszystkich uczennic i poczęstowała nas cukierkami.

Dziękujemy wszystkim pracownikom poczty za miłe przyjęcie, wysłuchanie i zainteresowanie się komunikacją AAC.

Tworzymy książkę - Budowa owocu
Sałatka ogórkowa
wrzesień 2017 r.

Naleśniki pod chmurką bitej śmietany
wrzesień 2017 r.
Poznajemy nowe smaki - chrupiące gofry
czerwiec 2017 r.

Wysyłanie kartek do absolwentów
Dzwonią dzwonki
grudzień 2016

Zimowe drzewka pod śniegową pierzynką
Marchewka
listopad 2016 r.
Tradycja Polska - pamiętamy o zmarłych
Jesienne liście
Pieczemy owocowe ciasto
Jesienne widokówki
oraz poczta - wysyłamy list
wrzesień 2016 r.
Na zielonej łące
- motyl - praca plastyczna
czerwiec 2016 r.
Piramida zdrowego odżywiania - owoce
maj 2016 r.
Na zakupach
maj 2016 r.
Wiosenne drzewo
kwiecień 2016 r.
Siejemy rzeżuszkę
marzec 2016 r.
Zajęcia według koncepcji daltońskiej
pt. "Wiosna do nas przyszła z krokusami"
kwiecień 2016r.

Konkurs plastyczny pt. "Drugie życie śmieci"
25 lutego 2016 r.

listopad 2014r.
Kolorowy deser
październik 2014r.
W nas jest siła - robimy sałatkę warzywną
październik 2014r.
Park zabaw
wrzesień 2014r.
Dzień Chlopaka
30 wrzesnia 2014r.
    fot. Michał Nerwiński
Pocztówka dla naszego kolegi Michela. Wyprawa na pocztę.
26.09.2014r.
Moje wspomnienie z wakacji