Zajęcia

1. Kształcenie w Niepublicznym Gimnazjum uczniów z niepełnosprawnością sprzężoną polega na nauczaniu i wychowaniu całościowym, zintegrowanym, opartym na wielozmysłowym poznawaniu otaczającego świata - w całym procesie edukacji.

2. Edukacja uczniów z niepełnosprawnością sprzężoną opiera się na indywidualnych programach edukacyjnych, opracowanych przez nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniami na podstawie odrębnych przepisów.

3. Nauczyciele prowadzą zajęcia edukacyjne zgodnie z indywidualnym programem edukacyjnym, zachowując korelację treści nauczania i wychowania. Czas zajęć i przerw dostosowują do możliwości i potrzeb uczniów. O doborze uczniów do oddziałów decydują głównie ich potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne.

4. Ze względu na specyficzny charakter edukacji uczniów z niepełnosprawnością sprzężoną a także indywidualne tempo i zakres nauki każdego ucznia, osiągnięcia w poszczególnych sferach oddziaływań pedagogicznych i rewalidacyjnych są planowane indywidualnie. Dokonywana okresowo przez nauczycieli i specjalistów wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia umożliwia modyfikowanie indywidualnego programu edukacyjnego i dostosowanie poziomu oczekiwanych osiągnięć ucznia do jego możliwości.

 

 Rok szkolny 2018/2019

Poznajemy zawód pielęgniarki i lekarza

Tajemniczy świat eksperymentów – wędrująca woda - luty 2019 r.

Uczniowie wzięli udział w zajęciach, w których przeprowadzili eksperyment „wędrująca woda”.

Eksperyment obrazuje wędrówkę wody, jaka ma miejsce w roślinach. Oprócz tego to świetne doświadczenie dla dzieci z uzyskaniem nowych kolorów z barw podstawowych.

Do przygotowania doświadczenia potrzebne były: kubeczki, woda, barwniki, ręcznik papierowy. Nasi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i skupieniem wykonywali wszystkie polecenia nauczyciela. Eksperyment ten wymagał też od uczniów trochę cierpliwości, gdyż potrzeba czasu, aby zaobserwować efekt końcowy pracy, której wykonali.

Uczniowie byli zaskoczeni tym, co stało się z wodą. Zjawisko było bardzo widowiskowe i bardzo podobało się naszym uczniom.

Pomagamy ptakom w zimie - robimy karmnik dla ptaków - styczeń 2019 r.

 

Choinka - świąteczne drzewko z życzeniami - grudzień 2018 r.

 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - wykonanie plakatu przez uczniów - 20 listopada 2018 r.

 

Pamiętamy o zmarłych - listopad 2018 r. 

 

Las w słoiku - październik 2018 r.

Październik międzynarodowym miesiącem komunikacji AAC

 

Temat zajęć: „Las w jesiennych barwach”.

Uczniowie wzięli udział w jesiennej leśnej przygodzie. Podczas Powitania przywitali nauczyciela gestem „Dzień dobry” oraz podali rękę, wszyscy uczestnicy zajęć zgłosili swoją obecność i gotowość do zajęć za pomocą komunikatora, aktywnie współdziałali ze sobą, by wspólnie ułożyć plan dnia, który jest kluczowym elementem w naszej pracy- informuje Małgorzata Ościłowska oligofrenopedagog.

Następnie rozpoczęliśmy naszą leśną przygodę. Uczniowie zapoznali się z leśnymi skarbami,
a następnie na planszy zaznaczyli, co spotkamy w lesie. Kolejnym elementem zajęć było odczytanie na tablecie wiersza pt. „Drzewa” oraz wykonanie pracy plastycznej „Barwy jesieni”. Każdy element zajęć był dostosowany do możliwości uczniów, alternatywne metody komunikacji wykorzystywane w czasie zajęć pomagają uczniom rozwijać swoje zdolności, zachęcają do rozmowy oraz do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły. „To, że nie mówię, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia” - informuje Małgorzata Ościłowska oligofrenopedagog.

Podczas zajęć z komunikacji wykorzystujemy alternatywne i wspomagające metody komunikacji AAC – informuje Małgorzata Szafrańska wicedyrektor.

Nauczyciel stara się wspomagać umiejętności komunikacyjne ucznia poprzez:

  • Kształtowanie potrzeby i nawyku stałego posiadania przy sobie książki do komunikacji, 
  • Rozwijanie umiejętności posługiwania się książką komunikacyjną – utrwalanie znaczenia poznanych symboli i ich rozmieszczenia w książce, 
  • Wdrażanie do korzystania z książki komunikacyjnej podczas różnorodnych sytuacji szkolnych, 
  • Rozwijanie umiejętności łączenia podczas rozmowy piktogramów, symboli, gestów, komunikatów werbalnych, sylab, mimiki, 
  • Zastosowanie urządzeń odtwarzających głos,
  • Aranżowanie sytuacji sprzyjających nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami.

 

fot. Niepubliczne Gimnazjum w Ostrołęce  

Wrzesień 2018 r. - Owocowe zwierzaki

Uczniowie Niepublicznego Gimnazjum postanowili wykorzystać w niekonwencjonalny sposób dary  jesieni.
A mianowicie z owoców zrobili zwierzątka.

Z dużych gruszek i soczystych winogron powstał przepiękny jeż, natomiast z mniejszych gruszek powstała szara myszka.
Pracy było bardzo dużo, gdyż trzeba było zaplanować każdy krok jak prawidłowo zrobić zwierzątka, a także  dopracować wszystkie szczegóły.
Było warto. Jeż i myszka prezentują się wspaniale- informuje Beata Opólko oligofre
nopedagog.

fot. Niepubliczne Gimnazjum w Ostrołęce.

 

 Rok szkolny 2017/2018
 Uff, jak gorąco, ochłodzimy się koktajlem
czerwiec 2018 r.
 
Owocowe szaszłyki
15 czerwca 2018 r.

Uczennice postanowiły przygotować coś zdrowego, słodkiego a zarazem pysznego. Po krótkiej naradzie i wymianie myśli zdecydowały, że będą to szaszłyki owocowe z czekoladą. Szybko wzięły się do pracy przygotowując odpowiednie produkty: truskawki, banany, gruszki, jabłka i czekoladę.

Gdy produkty były gotowe nastąpił najciekawszy moment - wybieranie owoców do swojego szaszłyka i polanie go ciepłą czekoladą.

Robienie szaszłyków okazało sie zajęciem bardzo wesołym i smacznym – informuje Beata Opólko oligofrenopedagog.

Kolorowy koktajl
23 maja 2018 r.

Uczennice Niepublicznego Gimnazjum stwierdziły, że zjadłyby coś pysznego.
Po krótkiej naradzie postanowiły przygotować pełen witamin koktajl owocowy. Kucharzenie sprawiło uczennicom wiele radości i wyzwoliło chęć do pracy. Najpierw pokroiły przygotowane owoce: truskawki, banany, gruszki i kiwi. Później wzięły się za blendowanie owoców. Po tych czynnościach nastąpił najciekawszy moment zajęć, a mianowicie przygotowanie koktajlu. Dziewczyny starannie wlewały kolejno zblendowane owoce do szklanek, tworząc kolorowe arcydzieła.

Koktajle wyglądały fantastycznie i smakowały pysznie – informuje Beata Opólko oligofrenopedagog.

 Jak wygląda nasze ciało. Układ ruchu - szkielet
maj 2018 r.
 
Wesołe zabawy
kwiecień 2018 r.

Uczennice Niepublicznego Gimnazjum stwierdziły, że słoneczna aura i końcówka tygodnia nie sprzyjają nauce dlatego postanowiły zamiast podręczników i tablicy dzień spędzić na grach i zabawach.

Zabawy sprawiły wiele radości i wyzwoliły chęć rywalizacji. Najbardziej podopiecznym spodobały się trzy zabawy: „Królewna”, „Tratwa”, „Kostka w kolory”. Pierwsza gra polegała na tym, że uczennica mająca koronę na głowie, zarządzała swoimi podwładnymi. Uczennice naśladowały ruchy i słuchały rozkazów swojej królowej. Kolejną zabawą była „tratwa”. Zabawa wymagała wykazania się spostrzegawczością i refleksem. Dzięki tym umiejętnościom wszyscy bezpiecznie odpłynęli na tratwie ratunkowej. Kolejna zabawa polegała na rzucaniu kostką, która miała różne kolory. Do wylosowanego koloru uczennica wybierała odpowiednią barwę spośród przedstawionych kolorów przez nauczyciela.

Uczennice podczas zabaw uczyły się i utrwalały zdobyte wiadomości, a także miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności. Zabawa dała uczennicom dużo radości i pozytywnej energii na cały weekend.

Wielkanocne życzenia - wykonanie kartek i wyjście na pocztę
marzec 2018 r.
W marcu jak w garncu
marzec 2018 r.
 Zwiastuny wiosny
marzec 2018

Zwiastuny wiosny.

Uczennice nie mogąc doczekać sie wiosny postanowiły same poszukać w klasie wiosennych zwiastunów. Praca, którą postanowiły wykonać była długoterminowa. Najpierw każda z uczennic zasiała rzeżuchę do malutkich miseczek. Następnie przystąpiły do dekoracji doniczek metodą decoupage. Staranie pomalowały doniczki, wycięły wybrane przez siebie elementy dekoracyjne z chusteczek, które na nie przykleiły.

Przez następne dni dziewczyny doglądały i podlewały rzeżuchę, która pięknie rosła. Gdy już rzeżucha wyrosła została przełożona do ozdobionych doniczek. Na końcowy efekt warto było poczekać.

Wiosenna ozdoba jest prześliczna i stanowi piękną dekorację klasy. 

Kosmos. Układ Słoneczny
luty 2018
Karnawałowe kuleczki
luty 2018 r.

Uczennice postanowiły przygotować coś pysznego na karnawał.

Przygotowały więc wszystkie potrzebne rzeczy do zrobienia dania karnawałowego: paprykę, pieczarki marynowane, ogórki konserwowe, oliwki, kabanosy, żółty ser i razowy chlebek. Następnie wzięły się do pracy i po pokrojeniu produktów nadziały je na wykałaczki. I tak powstały kolorowe koreczki karnawałowe. Nikogo nie trzeba było namawiać do skosztowania.
Smacznego!

Beata Opólko
oligofrenopedagog

Koszyczek dla Babci i Dziadka
styczeń 2018 r.


Postanowiłyśmy zrobić  wyjątkowy prezent dla Babci i Dziadka. Szybko przystąpiłyśmy do działania, gromadząc potrzebne  przedmioty: pudełko po serku, folie piankową, klej. Następnie przystąpiłyśmy do pracy oklejając pudełko wybranym kolorem folii piankowej.

Kolejnym krokiem pracy była dekoracja  pudełeczka własnoręcznie zrobionymi kwiatkami.

I tak oto powstał piękny prezent - koszyczek.

Uczennicom została jeszcze do wykonania najmilsza część zadania - włożenie do koszyczka cukierków i wręczenie prezentu Babci i Dziadkowi.


                              Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego!

Ozdoby na świąteczny stół
grudzień 2017 r.
Zimą pada śnieg
styczeń 2018
 
Kula śnieżna
grudzień 2017 r.

 Uczennice Niepublicznego Gimnazjum podjęły się niecodziennego zadania - postanowiły zamknąć zimę w szklanej kuli. Wszyscy podeszli do zadania bardzo profesjonalnie. Uczennice obejrzały film instruktarzowy jakie są sposoby wykonania kuli śnieżnej.

Po obejrzeniu filmu samodzielnie przygotowały prześliczne ozdoby świąteczne do swoich kul a następnie poskładały wszystkie elementy potrzebne do wykonania tego zadania.

Efekty pracy są zjawiskowe. Zima mieni się, błyszczy, zachwyca....

Beata Opólko
oligofrenopedagog

fot. Niepubliczne Gimnazjum  

Jesienny deszcz
listopad 2017 r. 

 Do klasy Niepublicznego Gimnazjum zawitał jesienny deszcz. Uczennice postanowiły temu zaradzić i szybko przygotowały rzeczy i przedmioty, które ochronią je przed zmoknięciem.

Najpierw osłoniły się parasolkami i deszcz już nie miał szans. Później uczennice miały nie lada zadanie: ubierały w ciepły jesienny strój dziewczynkę na tablicy magnetycznej i udało się świetnie wykonać zadanie. Kolejnym elementem zajęć był wybór spośród wielu ubrań znajdujących sie w klasie tych, które pasują do deszczowej pogody. Z zadania wybrnęły doskonale a efektem było zaprezentowanie stroju przez uczennicę Patrycję.

Kończąc zajęcia w naszej klasie nie było kropli deszczu.;)

Beta Opólko oligofrenopedagog

fot. Niepubliczne Gimnazjum  

Pamiętamy o zmarłych
listopad 2017 r.
Nasze jesienne lampiony
październik 2017 r.
 Październik Międzynarodowym Miesiącem AAC
październik 2017 r. 

Październik jest Międzynarodowym Miesiącem AAC, dlatego też uczennice Niepublicznego Gimnazjum w Ostrołęce postanowiły zaprezentować pracownikom poczty alternatywne i wspomagające formy komunikacji AAC. Uczennice z zaangażowaniem pokazały różne sposoby i metody porozumiewania się: przywitały się naciskając komunikator a także pokazały piktogramy. Pracownicy byli zaskoczeni, że możemy porozumiewać się rożnymi częściami ciała: ręką, nogą, wzrokiem, głową. Uczennice były bardzo zadowolone ze spotkania i z możliwości zaprezentowania swoich umiejętności. Przekazałyśmy plakaty informujące o sposobach komunikacji z osobami mającymi trudności w porozumiewaniu się. Pani Bożena, która pracuje na poczcie z zainteresowaniem wysłuchała wszystkich uczennic i poczęstowała nas cukierkami.

Dziękujemy wszystkim pracownikom poczty za miłe przyjęcie, wysłuchanie i zainteresowanie się komunikacją AAC.    

 
Tworzymy książkę - Budowa owocu
październik 2017 r.
Sałatka ogórkowa
wrzesień 2017 r.
 
 Naleśniki pod chmurką bitej śmietany
wrzesień 2017 r.
Poznajemy nowe smaki - chrupiące gofry
czerwiec 2017 r.
 Zakupy - jak je robić
maj 2017 r.
"Babeczki pieką babeczki"
maj 2017 r.
 Nasze puszyste kotki
kwiecień 2017 r.
Wiosenne kanapki
kwiecień 2017 r.
 Wiosenne inspiracje kuchenne
marzec 2017 r.
 Czekoladowe marzenie
marzec 2017 r.
 Zimowe drzewa
luty 2017 r.
Moje miasto zimą
luty 2017 r.
 
 
 Lepimy bałwana
styczeń 2017 r.
Nasze białe bałwanki
styczeń 2017 r.
 
 
Wysyłanie kartek do absolwentów
grudzień 2016
Dzwonią dzwonki
grudzień 2016
 
 Zimowe drzewka pod śniegową pierzynką
grudzień 2016
Marchewka
listopad 2016 r.
Tradycja Polska - pamiętamy o zmarłych
październik 2016 r.
Jesienne liście
październik 2016 r.
Pieczemy owocowe ciasto
październik 2016 r.
Jesienne widokówki
oraz poczta - wysyłamy list
wrzesień 2016 r.
Na zielonej łące
- motyl - praca plastyczna
czerwiec 2016 r.
Piramida zdrowego odżywiania - owoce
maj 2016 r.
Na zakupach
maj 2016 r.
Wiosenne drzewo
kwiecień 2016 r.
Siejemy rzeżuszkę
marzec 2016 r. 
Zajęcia według koncepcji daltońskiej
pt. "Wiosna do nas przyszła z krokusami"
kwiecień 2016r.
   
 Konkurs plastyczny pt. "Drugie życie śmieci"
25 lutego 2016 r.
Prezent dla Babci i Dziadka
styczeń 2016r.
 Mini warsztaty e-podręczniki
13 stycznia 2016 r.
Polska - Moja Ojczyzna
listopad 2015r.
  fot. Michał Nerwiński
Kuchnia knedelkowa
pieczemy ciasto z owocami

listopad 2015r. 
Zajęcia kulinarne
maj 2015r.
 fot.Michał Nerwiński fot. Michał Nerwiński
 Zajęcia techniczne
"Składanie meb
li
"
kwiecień 2015r.
Tłusty czwartek - wyjście do Galerii Bursztynowej w Ostrołęce
luty 2015r.
 
fot. Michał Nerwiński
 Będziemy opiekować się ptakami
luty 2015r.
Składamy wspólnie szafkę
listopad 2014r.
Kolorowy deser
październik 2014r.
W nas jest siła - robimy sałatkę warzywną
październik 2014r.
  fot. Michał Nerwiński
Park zabaw
wrzesień 2014r.
Dzień Chlopaka
30 wrzesnia 2014r.
    fot. Michał Nerwiński
Pocztówka dla naszego kolegi Michela. Wyprawa na pocztę.
26.09.2014r.
Moje wspomnienie z wakacji
12.09.2014r.
 fot. Michał Nerwiński  fot. Michał Nerwiński
Sałatka
czerwiec 2014 r.
Sadzenie kwiatów
kwiecień 2014 r.
 fot. Michał Nerwiński fot. Michał Nerwiński
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
3 grudnia 2013 r.
Andrzejki
29 listopada 2013 r.
  fot. Michał Nerwiński