Dogoterapia

Nazywam się Nina Kowalska i od tego roku szkolnego 2015/2016 pracuję w Niepublicznym Gimnazjum w Ostrołęce wspólnie z Cosmo - moim towarzyszem, prowadzimy zajęcia dogoterapii. Cosmo ma 4 lata i jest specjalnie przeszkolonym psim terapeutą rasy Golden Retriever.

Moje zajęcia mają działanie terapeutyczne mające określony cel, w którym Cosmo jest integralną częścią procesu leczenia odbywającego się przez spontaniczną i radosną zabawę. Zajęcia planuję tak, aby spowodować poprawę w fizycznym, społecznym, emocjonalnym i poznawczym funkcjonowaniu dziecka. Wspólnie z Cosmo mamy za zadanie dostarczenie podopiecznym Niepublicznego Gimnazjum pozytywnego ładunku emocjonalnego, satysfakcji z obcowania z psem, przełamywania lęków w kontaktach z otoczeniem. Staramy się również stymulować rozwój zmysłów i pozwalamy oderwać się od otaczającej rzeczywistości.

Cosmo pełni rolę „pomocy naukowej” i motywuje do nauki. Poprzez stworzenie przyjaźniejszych warunków zwiększa możliwości przyswojenia wiedzy. Dziecko chętniej zapamiętuje treści, których bohaterem jest jego nowy przyjaciel – pies. Dzieci nabrały również świadomości swojego ciała a także poznały ciało psa dzięki czemu nauczyły się panować nad emocjami i ograniczać ich wylewne okazywanie. Dzięki naszym wizytom kształtują się również nawyki higieniczne związane z kontaktem z psami np. mycie rąk po zakończeniu zajęć - mówiła Nina Kowalska.

Zajęcia z Cosmo wzmacniają u podopiecznych prawidłowe zachowania społeczne. Pies ze stoickim spokojem pokazuje uczniom czego się od nich oczekuje a co zostanie odebrane negatywnie np daje im do zrozumienia kiedy nie są wystarczająco delikatne. Wspaniale jest widzieć postępy jakie robią podopieczni, jak przełamują bariery strachu czy bólu. Jeszcze wspanialsza jest świadomość, że dzieje się to dzięki naszej obecności. My tylko staramy się im uprzyjemnić poniedziałek ;) a jak przy okazji udaje się osiągnąć tak dużo przy tak małych kroczkach to dla nas ogromny zaszczyt.

Pozdrawiamy Nina Kowalska i Cosmo :)

fot. Michał Nerwiński

dogoterapia