Alpakoterapia

Alpakoterapia w Niepublicznym Gimnazjum

Alpakoterapia narsena to forma zajęć, która pomaga dzieciom w nauce kontaktów ze zwierzętami. Alpaki pomagają w leczeniu dzieci są pomocne w usprawnianiu czynności ręki i ciała. Praca z dziećmi przy udziale zwierząt pozwala zastosować klasyczną rehabilitację w lżejszej formie, jaką jest zooterapia. Obcowanie z tymi zwierzętami pomaga rozluźnić się i otworzyć, może poprawić samopoczucie. Kontakt z alpakami zmniejsza lęk i uczucie stresu, pomaga oderwać się od codziennego życia – informuje Małgorzata Szafrańska wicedyrektor.

Zajęcia alpakoterapii odbywają się w formie zabawy i są dobrane do każdego dziecka indywidualnie, w zależności od potrzeb - informuje Małgorzata Szafrańska wicedyrektor.

28 listopada 2017r. naszym gościem była Pani Natalia Gąska, mieszkanka powiatu, która sprowadziła do swojej miejscowości alpaki. Natalia chce prowadzić alpakoterapię dla dzieci w „Kolorowej Szkole” Niepublicznej Szkole Podstawowej i Niepublicznym Gimnazjum.

Alpakoterapia jest to terapia wspomagająca inne terapie, mająca ogromny wpływ na sferę emocjonalną, społeczną, intelektualną i psychoruchowa człowieka. Alpaki są motywatorem do wykonywania określonych działań.Ta forma terapii skierowana jest do osób z porażeniem mózgowym, autyzmem zespołem Downa oraz innych dzeci i dorosłych z niepełnosprawnością – informuje Natalia Gąska.

Alpakoterapia narsena wpływa pozytywnie na samoocenę, budowanie relacji interpersonalnych,wyrażanie emocji, oraz pokonywanie leków i własnych ograniczeń. W sferze poznawczej poprawia zapamiętywanie,rozwija pracę wszystkich zmysłów oraz wpływa na koncentrację. Podczas wykonywania ćwiczeń ruchowych oddziałuje na równowagę, rozwija motoryke oraz zmniejsza napięcie mięśniowe – informuje Natalia Gąska.

Szczerze polecam poznanie bliżej alpak i do tej oto terapii z puszystymi zwierzętami – informuje Natalia Gąska.

fot. Niepubliczne Gimnazjum w Ostrołęce