2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Eksperci ONZ podkreślają, że problemy związane z autyzmem są poważne, ale można i trzeba im przeciwdziałać.
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia dodają, że prawie połowa dzieci z autyzmem ma przeciętną lub ponadprzeciętną inteligencję. Dlaczego autyzm trzeba wcześnie wykrywać i intensywnie leczyć, by włączać osoby z autyzmem do funkcjonowania w społeczeństwach, za czym opowiada się między innymi sekretarz generalny ONZ, Ban Ki Mun.
Autyzm to nieprawidłowa praca mózgu powodująca szerokie spektrum objawów i zachowań autystycznych, m.in.:
• trzepotanie rączkami;
• częste napady histerii lub agresji;
• przeraźliwe krzyki (bez uzasadnionej przyczyny);
• wprawianie w ruch wirowy różnych przedmiotów;
• echolalia (powtarzanie zasłyszanych wcześniej zwrotów, fraz nieadekwatnie do sytuacji).
Zasadnicze cechy autyzmu to: nieumiejętność komunikacji, nie rozwijające się samoistnie u dziecka interakcje społeczne, oraz mocno ograniczone formy aktywności. Dzieci izolują się od otoczenia, w którym są narażone na nasilone bodźce zewnętrzne. Inaczej odczuwają dotyk, zapach, inaczej odbierają światło, temperaturę. Często są nadwrażliwe na niektóre z bodźców, a na inne wykazują zmniejszoną wrażliwość.

Leczenie autyzmu możliwe jest poprzez prowadzenie intensywnej, zindywidualizowanej terapii. Równolegle stosuje się leczenie farmakologiczne. Autyzmu nie można wyleczyć (nie ma leku na autyzm), ale właściwa terapia to szansa na usprawnienie, a nawet samodzielność w przyszłości.
Podczas Dnia Autyzmu poświęćmy chwilę czasu na refleksję: z jakimi trudnościami spotykają się osoby dotknięte autyzmem? Jak trudno jest rodzinom, w których pojawia się dziecko niepełnosprawne? Wreszcie, jak my jako społeczeństwo jesteśmy w stanie pomóc? Pamiętajmy, że prosty gest chwili rozmowy z dzieckiem autystycznym, które nie ma przyjaciół, ponieważ jest „inne”, bardzo wiele znaczy. Czy też zwykła akceptacja i wyrozumiałość w sytuacji, gdy stykamy się z osobą autystyczną, która akurat w danym momencie przeżywa niezrozumiały dla niego świat reagując krzykiem i agresją. Te dzieci też mają prawo korzystać z całej przestrzeni tak jak my. Nie muszą być zamknięte w czterech ścianach własnych domów…
http://miastodzieci.pl/dla_rodzicow/72:/1736:swiatowy-dzien-autyzmu
http://wiadomosci.wp.pl/kat,59154,lbid,6821,title,Swiatowy-Dzien-Swiadomosci-Autyzmu,wid,16512225,wiadomosc.html
http://synapsis.org.pl/