21 marca - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa


W tym roku będziemy go obchodzić pod hasłem „LOTS OF SOCKS” – „Załóż więcej skarpetek”. Organizatorzy ŚDZD zachęcają do założenia kolorowych, wesołych i niekoniecznie dopasowanych skarpetek. A w dodatku trzech skarpetek – na znak dodatkowego chromosomu. Chodzi o to, żeby było je widać, żeby zwracać na siebie uwagę innych.

Dzięki temu więcej osób dowie się o obchodach 21 marca.

 

Celem akcji jest również zwiększenie świadomości ludzi czym tak naprawdę jest zespół Downa.

Tematem przewodnim obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa będzie „Zdrowie i Dobre Samopoczucie – Równy Dostęp dla Wszystkich”. W związku z tym organizatorzy stworzyli 6 zasad, które mają przyświecać tegorocznym obchodom tego dnia:

  1. To, że ktoś ma zespół Downa nie sprawia, że osoba jest niezdrowa.
  2. Zespół Downa to wada genetyczna, a nie choroba.
  3. Osoby z zespołem Downa mogą mieć różne problemy ze zdrowiem – tak samo jak my wszyscy i tak samo jak my powinni mieć równoprawny dostęp do opieki medycznej.
  4. Dzisiejsza medycyna wyróżnia specyficzne dla osób z zespołem Downa problemy ze zdrowiem, wszelkie informacje i badania na ten temat są ogólnie dostępne.
  5. Lekarze, terapeuci i opiekunowie powinni zapoznać się z tymi charakterystycznymi dla zespołu Downa problemami zdrowotnymi. Pracownicy służby zdrowia nie powinni dyskryminować osób z zespołem Downa poprzez:
  • odmawianie udzielenia im pomocy lekarskiej,
  • tłumaczenie problemów zdrowotnych samym faktem posiadania przez pacjenta zespołu Downa
  • branie pod uwagę tylko chorób charakterystycznych dla osób z zespołem Downa.


Źródło: http://www.terapiaztabletem.pl/lots-of-socks/